Biuro rachunkowe – czy warto?

Biuro rachunkowe, to przedsiębiorca, który posiada uprawnienia, ale także umiejętności i wiedzę niezbędną do prowadzenia ksiąg na rzecz innych podmiotów. Nie ma obowiązku korzystania z usług takich firm. Zawsze można zatrudnić własną księgową, która będzie sprawowała piecze nad dokumentacją. W indywidualnej działalności gospodarczej prowadzenie rachunków jest względnie proste. Po co nam w takim razie biuro rachunkowe?

Oszczędność czasu

Niezależnie czy przedsiębiorca działa sam w indywidualnej działalności gospodarczej (IDG) czy prowadzi większą spółkę, zawsze ma ograniczony zasób czasu. Właściciel takiej organizacji najczęściej skupia się na znalezieniu drogi do zwiększenia sprzedaży oferowanych dóbr lub usług.

Załóżmy, że prezes posiada wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie w prowadzeniu rozrachunków. Wraz z rozwojem działalności pojawiają się dodatkowe kwestie księgowe, a ilość pracy znacznie się zwiększa. Nawet jeśli taka osoba lubi księgowość to prędzej czy później stanie przed dylematem – rozwój firmy czy prowadzenie księgowości i utrzymanie skali działania na ograniczonym poziomie. Wiele osób wybierze pierwszą opcję i zatrudni księgową/księgowego lub biuro rachunkowe w Mysłowicach.

Oszczędność pieniędzy

rachunkowośćPrzy rozwoju działalności tematem, który najczęściej pojawia się zaraz po sprzedaży są kwestie kosztowe. Czy w zmieniającej się rzeczywistości warto zatrudnić osobę do firmy, czy zlecić zadania na zewnątrz (outsourcing)? Otóż wiele zależy od skali działalności, poziomu skomplikowania dokumentacji oraz liczby pracowników.

Zatrudniając księgowego/ą do firmy, przyjmujemy człowieka o określonych umiejętnościach i wiedzy. Dodatkowo taka osoba ma swoje upodobania w kwestii tematów z rachunkowości, które najlepiej lubi wykonywać i jest w nich naprawdę dobra. Skoro są i mocne strony, to z pewnością słabe również. Może okazać się, że oczekiwaliśmy od księgowego realizacji zadań, które wykraczają poza jego umiejętności. Co wówczas? Zatrudnić dodatkową osobę? Jeśli stać na to pracodawcę, to pewnie tak uczyni, ale kiedy każdy nowy pracownik będzie dużym obciążeniem dla budżetu firmy, to takie zlecenie trafi na wolny rynek.

Zaletą biura rachunkowego jest to, że najczęściej pracuje w nim więcej niż jedna osoba. Każda z nich posiada różną wiedzę i inny zakres specjalizacji, a to z pewnością duża zaleta. Stawki za dane czynności należy ustalić przed podpisaniem umowy. Wówczas sprawa jest klarowna i od początku wiemy za co i ile zapłacimy. W sytuacji, gdy pojawi się dodatkowe zadanie – incydentalne, to biuro najpewniej sprawę zrealizuje. Być może za dodatkową opłatą, albo po prostu w ramach podpisanej umowy. Nie będzie konieczności szukania rozwiązania „na szybko” – jak w przypadku zatrudnienia wspomnianego księgowego, co wyeliminuje potencjalne błędy i nieprawidłowości.

Biuro rachunkowe – czy warto?

Zatrudnienie pracownika w porównaniu do nawiązania współpracy z biurem wymaga przemyślenia. Jeśli prowadzimy prostą księgowość i sprawy są powtarzalne, to może się okazać, że posiadanie osoby w firmie będzie dobre. Zadania będą realizowane na bieżąco, a to zapewni sprawność rozliczeń z kontrahentami. Jednak w sytuacji, gdy pojawiają się pojedyncze zadania przekraczające kompetencje jednej osoby, to wówczas dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego.

Na pewnym etapie rozwoju firmy koszt utrzymania pracownika, który nie generuje nam przychodów może być problemem. Za ten sam zakres czynności można zapłacić często sporo mniej zlecając rozliczenie do biura rachunkowego. Można również doprecyzować terminy realizacji zadań. Ostatecznie zleceniobiorca może oddelegować osobę, która będzie zajmowała się wyłącznie sprawami jednej firmy.

Przed rozpoczęciem działalności lub w trakcie jej rozwoju warto przemyśleć strategię dotyczącą księgowości (jak i innych dziedzin). Co przyniesie nam większe korzyści i oszczędności? To wszystko należy po prostu podliczyć uwzględniając nie tylko kwestie finansowe, ale także czas realizacji, zakres usługi i jej jakość. Wydaje się oczywiste, że większe grono osób (biuro rachunkowe) sprawniej sprosta powyższym wymaganiom niż jedna osoba.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij