
Czym są centrale wentylacyjne?
Centrala wentylacyjna to urządzenie wykorzystywane w instalacjach wentylacji mechanicznej. Jej podstawową rolą jest zagwarantowanie zmiany oraz obróbki powietrza (wyciskanie, oczyszczanie, opalanie, chłodzenie, nawilżanie, oczyszczanie powietrza) emitowanego poprzez instalację wentylacyjną domu bądź jego części. Centrale wentylacyjne mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach dla domków jednorodzinnych bądź niewielkich domów usługowych, jak również do ogromnych budynków biurowych, komercyjnych bądź przemysłowych. W przeciągu godziny mogą wymienić powietrze o pojemności od kilkudziesięciu m3 do kilkudziesięciu tysięcy m3.
Centrale wentylacyjne?
Centrale wentylacyjne można napotkać jeszcze w wykonaniu specjalistycznym, np. basenowe, higieniczne oraz ATEX. Centrale basenowe charakteryzują się systemami wytrzymałymi na rdzę i działanie wilgotności oraz chloru. Centrale higieniczne tymczasem mają systemy, zapewniające ciągłą kontrolę ich czystości i czyszczenie oraz dezynfekcję, ponieważ dedykowane są one do klimatyzacji np. sal operacyjnych, laboratoriów bądź np. hal przemysłowych w zakładach farmaceutycznych, elektronicznych oraz optycznych.
Za co odpowiada centrala klimatyzacyjna?
Centrala wentylacyjna generalnie odpowiada za odpowiednie przygotowanie i obróbkę świeżego powietrza tak, żeby docelowo mogło ono zostać wprowadzone do wnętrza. W miesiącach letnich powietrze jest schładzane, oczyszczane oraz nawilżane. Zimą natomiast centrala odpowiada za nagrzanie, zwilżenie oraz oczyszczenie powietrza. Prawo w Polsce odpowiednio charakteryzuje, jakie parametry musi spełniać powietrze wtłaczane do budynku.
Jak funkcjonuje system wentylacji z centralą wentylacyjną?
Główną rolą centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (odmiennie rekuperatora) jest mechaniczna cyrkulacja powietrza w domu na zdrowe oraz świeże. Kolejną rolą jest tymczasem odzysk ciepła z wywiewanego z budynku powietrza, co zapewnia korzyści zimą w formie mniejszych nakładów na ocieplanie (chociażby o 30%). Możliwe jest to za sprawą profesjonalnego wymiennika, jaki zimne powietrze nawiewane z zewnątrz podgrzewa energią wychodzącą z powietrza usuwanego.
Budowa
Centrale budowane są w oparciu o zestawy kompaktowe (monoblokowe), więc centrale w jednej obudowie, i zespoły modułowe (blokowe, sekcyjne). Konfiguracja modułowa zapewnia łączenie oddzielnych elementów na miejscu montażu, co czasem stanowi o jej doborze, ponieważ nieraz niewykonalne jest przetransportowanie ogromnej monoblokowej centrali do pomieszczenia wewnątrz budynku. Typ oraz wielkość (efektywność) central zależy od stawianych im zadań, jakich kolejność połączona jest z przyjętą techniką obróbki powietrza.
Grawitacyjne centrale wentylacyjne
Jedną spośród najciekawszych centrali wentylacyjnych jest centrala grawitacyjna, odmiennie określana centralną naturalną. Jak sama nazwa prezentuje, żeby taka centrala funkcjonowała dobrze, nie są niezbędne żadne specjalne procesy, ponieważ cyrkulacja powietrza odbywa się przez przepływ powietrza. Ruch tenże wytwarzany jest rozbieżnością temperatury wewnątrz oraz na zewnątrz budynku.