Jak dobierać grzejniki pokojowe?

Remontując dom lub mieszkanie musimy brać pod uwagę fakt, że dobrze będzie wymienić stare żeliwne kaloryfery na nowe. Nie będą one bowiem dobrze pasować do nowego wystroju pomieszczeń, nawet pomalowaniu tych grzejników. Wobec tego potrzebne będą nam nowe kaloryfery, jednak zanim je zakupimy, powinniśmy zapoznać się z poradami, które przedstawimy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Dopasowanie do kubatury

Najważniejszą zmienną, którą musimy wziąć pod uwagę podczas zakupu nowego grzejnika, to jego moc cieplna. Powinna być ona dostosowana do rozmiaru pokoju, dzięki czemu nie będzie żadnych problemów z efektywnym ogrzewaniem pomieszczenia. Kaloryfer o zbyt niskiej mocy, nawet rozkręcony na pełne grzanie, nie będzie w stanie zapewnić nam komfortu w pokoju. Zbyt duży natomiast może mieć tendencję do przegrzewania pomieszczenia, jednocześnie będzie zajmował niepotrzebnie duża ilość miejsca. Zasadniczo, gdy dobieramy grzejniki pokojowe, należy kierować się zasadą, że na każdy metr kwadratowy powierzchni należy przeznaczyć minimum 100 W energii cieplnej. Wobec tego, gdy mamy na przykład pokój o wielkości 15 m2, to powinniśmy zakupić kaloryfer o mocy 1500 W, czyli 1.5 kilowata. Możemy też wykorzystać wielkość starego grzejnika żeliwnego do obliczenia mocy nowego. Zasada była taka, że każde żebro dawało w przybliżeniu 100 W. Jeśli więc zdemontowaliśmy grzejnik żeliwny 10-żebrowy, to w jego miejsce zamontujmy taki, którego moc wyniesie 1000 W. Pamiętajmy, że sklep z grzejnikami pokojowymi znajdziemy też w online – to bogatsza oferta, dzięki której wybierzemy grzejnik idealny dla siebie!

Dbamy o wystrój

Oczywiście instalując nowe kaloryfery na pewno chcemy, by były one dobrze dopasowane do ogólnego wyglądu pokoju. Kupując współczesne rozwiązania na pewno nie będzie z tym żadnych problemów, ponieważ na rynku wybór mamy naprawdę szeroki. Grzejniki pokojowe dostępne są w bardzo wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu nie będzie żadnych kłopotów by odpowiednio dopasować je do koloru ścian, mebli i tak dalej. Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenia takie jak łazienka, to tutaj możemy wybrać kaloryfer typu drabinkę, która nie tylko zajmuje bardzo małą powierzchnię, ale jednocześnie daje nam bardzo dobre miejsce do powieszenia ręczników. Dzięki powyższemu będą one zawsze wysuszone oraz ciepłe, co przyda się podczas zimowych kąpieli.
Podsumowując, dobór kaloryferów nie jest trudny, ponieważ bardzo łatwo jest obliczyć ich najważniejszy parametr, czyli moc cieplną. Nieco więcej czasu poświęcimy zapewne na dobór pod względem kształtów i kolorów, tak by grzejniki pokojowe pasowało nam do wystroju pomieszczeń. Poświęćmy na to wystarczająco dużo czasu, ponieważ raz zamontowane kaloryfery nie będzie łatwo później ponownie wymienić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij