Karma dla kota – mięso to podstawa

Nasze domowe mruczki, choć wyglądają dość niewinnie, w rzeczywistości ciągle są dzikimi zwierzętami. Nie przeszły procesu domestykacji, czyli udomowienia tak, jak stało się to z psami. I podobnie, jak duże i dzikie koty żyjące na wolności, wciąż są zwierzętami mięsożernymi. Dlatego tak ważna dla ich zdrowia i kondycji jest odpowiednia karma dla kota. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Karma dla kota – najważniejsze jest mięso

Układ pokarmowy kota dostosowany jest do spożywania wyłącznie mięsnych pokarmów. Domowy mruczek jest drapieżnikiem. W dodatku takim, który mimo pełnej miski chętnie polować będzie na gryzonie, czy też ptaki. O jego mięsożerności świadczy także budowa jego zębów, które stworzone są do chwytania, zabijania i siekania mięsa. W jamie ustnej kota brak jest też powierzchni, dzięki którym zwierzak mógłby rozdrabniać zboża, czy inne surowce roślinne. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu diety, która odpowiada jego biologicznym potrzebom i która składa się wyłączenie z produktów mięsnych. Tylko one zapewnić kotom mogą niezbędne do życia aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe. Nadmiar węglowodanów przyczynić się natomiast może do rozwoju niebezpiecznych dla życia czworonoga chorób nerek, czy też cukrzycy.

Tauryna – kluczowy aminokwas w diecie kota

Prawidłowo zbilansowana karma dla kota TwojPieszczoch.pl powinna zawierać w swoim składzie niezbędne dla zdrowia zwierzęcia aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm pupila nie wytwarza samoistnie. Najważniejszym z nich jest tauryna, która odpowiada za prawidłowy wzrost kociąt i właściwą pracę wielu narządów i układów. Niestety w procesie dostosowania się wyłącznie do mięsożerności, koty zatraciły możliwość jej produkcji. Dlatego obowiązkiem każdego opiekuna jest zapewnienie kotu takiego rodzaju karmy, który będzie mu dostarczał odpowiednie ilości tego aminokwasu. Najwięcej tauryny znajduje się w mięsie myszy. Jednak producenci dobrych jakościowo karm dbają już o to, żeby znalazła się ona w odpowiednich proporcjach także i w oferowanych przez nich produktach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij